Atrakcje Turystyczne

Hotel Niezły Młyn

TURYSTYKA

Okolice
Niezłego Młyna

Hotel „Niezły Młyn” znajduje się w miejscowości Czeszów, na pograniczu dwóch ekologiczne unikatowych krain geograficznych: Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy. Na krajobraz okolicy składają się łąki, lasy, rzeki, sady, stawy rybne oraz wzgórza i pagórki. Mokradła Doliny Baryczy są siedliskiem wielu gatunków ptaków wodnych, także tych żadkich. Raj dla siebie znajdą tu wędkarze, grzybiarze, rowerzyści, kajakarze i spacerowicze – słowem każdy.

DOLINA BARYCZY

Piękno natury w zasięgu ręki!

Dolina Baryczy to przepiękna kraina geograficzna o zróżnicowanym krajobrazie, na który składają się lasy, wzgórza, pagórki oraz rzeki i stawy rybne. To wspaniałe tereny na wędkowanie, grzybobranie, spływ kajakowy oraz wycieczki piesze i rowerowe.

Trzebnica

Trochę o lokalnej 
historii.

Bazylika Św. Jadwigi – kościół zbudowany pod wezwaniem św. Bartłomieja i Najświętszej Marii Panny jest najstarszym sanktuarium na Śląsku i jedną z ważniejszych nekropolii Piastów Śląskich oraz miejscem uświęconym kultem św. Jadwigi.
Z pierwotnej późnoromańskiej budowli (początek XIII w.) zachowały się zręby murów oraz krypta św. Bartłomieja położona pod prezbiterium. Pośrodku prezbiterium znajduje się grobowiec księcia Henryka Brodatego i mistrza krzyżackiego Konrada von Feuchtwangena. Po obu stronach prezbiterium położone są kaplice: św. Jana i św. Jadwigi. 

Kaplica św. Jana zachowała swój pierwotny charakter i nastrój. Pośrodku znajduje się symboliczny grób św. Jadwigi. Kaplica Św. Jadwigi – jest pierwszym w Polsce obiektem zbudowanym w stylu czysto gotyckim (kaplica wzniesiona w latach 1268–1269). W kaplicy mieści się imponujący, barokowy sarkofag św. Jadwigi,wykonany z marmuru i alabastru. Pod baldachimem, wspartym kolumnami, spoczywa alabastrowy posąg św. Jadwigi. Klasztor – należy do największych budynków klasztornych w Europie Środkowej. Wzniesiony został w latach: 1696–1726 na miejscu pierwotnego, znacznie mniejszego budynku (z początku XIII w.) Budynek jest dwupoziomowy z dwoma narożnymi pawilonami w ścianie frontowej. Wnętrze klasztoru zawiera kilka interesujących rzeźb i obrazów, godne uwagi są również piękne refektarze. Od 1870 roku pracują tu siostry Kongregacji Miłosierdzia Świętego Karola Boromeusza.

Kapliczka Św. Jadwigi

Kapliczka Św. Jadwigi – W niewielkiej odległości od drogi prowadzącej z Wrocławia do Trzebnicy, u wrót miasta, stoi Kapliczka Świętej Jadwigi Śląskiej. Jak głosi legenda w miejscu tym odpoczywała św. Jadwiga podczas swoich podróży do Wrocławia. W środku Kapliczki umieszczony jest drewniany ołtarzyk z obrazem przedstawiającym modlącą się świętą. Uroku dodaje jej malownicze położenia na Kaplicznym Wzgórzu (255 m n.p.m.) w otoczeniu alei wiekowych lip.Piękno tego miejsca docenili również twórcy kultowych polskich filmów. W pobliżu kapliczki rozgrywają się sceny filmu Andrzeja Wajdy „Popiół i diament”. Kapliczne Wzgórze wybrano również jako miejsce akcji do kilku scen serialu „Czterej Pancerni i Pies”.

Kościół pw. Czternastu Świętych Wspomożycieli (zwany Kościółkiem Leśnym) został zbudowany w stylu neogotyckim w 1886 roku. Opiekował się nim mieszkający w pobliskiej samotni pustelnik (ostatnim pustelnikiem był zmarły w 1946 roku brat Feliks Plitzko). Dawna pustelnia spłonęła w 1967 roku. Obecnie jej miejsce zajmuję nowa plebania, nazywana potocznie „Pustelnią”. Z budynkami Kościółka Leśnego i „Pustelni” sąsiaduje Grota Matki Boskiej z Lourdes. Została ona wzniesiona z brył rudy darniowej w 1926 roku. Przestrzeń pomiędzy Kościółkiem Leśnym, pustelnią i grotą wypełniał do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku niewielki cmentarz niemiecki.

WROCŁAW

Nasz hotel usytuowany jest zaledwie 35 km od Wrocławia – stolicy Dolnego Śląska zwanej również „Miastem spotkań”, oraz „Miastem stu mostów”.