W oddalonej zaledwie 17 km od "Niezłego Młyna" Trzebnicy można obejrzeć między innymi wspaniałe opactwo cysterek ufundowanie przez księcia śląskiego Henryka Brodatego oraz bazylikę pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej gdzie znajdują się relikwie świętej.

Poland Trzebnica sanctuary of Hedwig

Bazylika Św. Jadwigi – kościół zbudowany pod wezwaniem św. Bartłomieja i Najświętszej Marii Panny jest najstarszym sanktuarium na Śląsku i jedną z ważniejszych nekropolii Piastów Śląskich oraz miejscem uświęconym kultem św. Jadwigi.
Z pierwotnej późnoromańskiej budowli (początek XIII w.) zachowały się zręby murów oraz krypta św. Bartłomieja położona pod prezbiterium. Pośrodku prezbiterium znajduje się grobowiec księcia Henryka Brodatego i mistrza krzyżackiego Konrada von Feuchtwangena. Po obu stronach prezbiterium położone są kaplice: św. Jana i św. Jadwigi. Kaplica św. Jana zachowała swój pierwotny charakter i nastrój. Pośrodku znajduje się symboliczny grób św. Jadwigi. Kaplica Św. Jadwigi - jest pierwszym w Polsce obiektem zbudowanym w stylu czysto gotyckim (kaplica wzniesiona w latach 1268–1269). W kaplicy mieści się imponujący, barokowy  sarkofag św. Jadwigi,wykonany z marmuru i alabastru. Pod baldachimem, wspartym kolumnami, spoczywa alabastrowy posąg św. Jadwigi.

Klasztor – należy do największych budynków klasztornych w Europie Środkowej. Wzniesiony został w latach: 1696–1726 na miejscu pierwotnego, znacznie mniejszego budynku (z początku XIII w.) Budynek jest dwupoziomowy z dwoma narożnymi pawilonami w ścianie frontowej. Wnętrze klasztoru zawiera kilka interesujących rzeźb i obrazów, godne uwagi są również piękne refektarze. Od 1870 roku pracują tu siostry Kongregacji Miłosierdzia Świętego Karola Boromeusza.

kapliczka  kapliczka2

Kapliczka Św. Jadwigi - W niewielkiej odległości od drogi prowadzącej z Wrocławia do Trzebnicy, u wrót miasta, stoi Kapliczka Świętej Jadwigi Śląskiej. Jak głosi legenda w miejscu tym odpoczywała św. Jadwiga podczas swoich podróży do Wrocławia. W środku Kapliczki umieszczony jest drewniany ołtarzyk z obrazem przedstawiającym modlącą się świętą. Uroku dodaje jej malownicze położenia na Kaplicznym Wzgórzu (255 m n.p.m.) w otoczeniu alei wiekowych lip.Piękno tego miejsca docenili również twórcy kultowych polskich filmów. W pobliżu kapliczki rozgrywają się sceny filmu Andrzeja Wajdy „Popiół i diament”. Kapliczne Wzgórze wybrano również jako miejsce akcji do kilku scen serialu „Czterej Pancerni i Pies”.

kosciol

Kościół pw. Czternastu Świętych Wspomożycieli (zwany Kościółkiem Leśnym) został zbudowany w stylu neogotyckim w 1886 roku. Opiekował się nim mieszkający w pobliskiej samotni pustelnik (ostatnim pustelnikiem był zmarły w 1946 roku brat Feliks Plitzko). Dawna pustelnia spłonęła w 1967 roku. Obecnie jej miejsce zajmuję nowa plebania, nazywana potocznie "Pustelnią". Z budynkami Kościółka Leśnego i "Pustelni" sąsiaduje Grota Matki Boskiej z Lourdes. Została ona wzniesiona z brył rudy darniowej w 1926 roku. Przestrzeń pomiędzy Kościółkiem Leśnym, pustelnią i grotą wypełniał do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku niewielki cmentarz niemiecki. 

 lasbukowy  lasbukow2

Droga Krzyżowa w Lesie Bukowym ufundowana została w XVIII w. przez opatkę klasztoru Zofię Korycińską. Kapliczki mają kształt graniastosłupa z pochyłym dwuspadowym dachem, mają wyraźne podobieństwo stylowe do wybudowanego na przełomie XVII i XVIII w. klasztoru

Do Góry